WMS & WHS Wrestling Update!

WMS & WHS Wrestling Update!

Sun, 01/28/2018 - 14:27
Posted in:
0 comments

WHS SR. Ian Groom (195 lbs) moves to 27-4 on the season! WOW!

courtesy www.sutv.com

Both the WMS and WHS Wrestling squads were in action Saturday. WHS traveled to Andover HS - congrats to SR. IAN GROOM who went 4-0 on the day (195 lbs.) @ Andover for 1st!! SR. KADIN HEACOCK went 3-1 (138 lbs.) for 3rd and SR. MATT MCCOMB  went 3-2 (220 lbs) for 3rd as well!

Read on for more details about those matches and also matches with Crusaders
Blake Bales, Andrew Wolf, Nic Reyes, and Kanden Young!

Andover Trojan Wrestling Tournament Results for Wellington High School

126

Blake Bales (10-12) placed 5th and scored 1.00 team points.

  • Round 1 - PJ Williams (Olathe Northwest High School) 18-16 won by decision over Blake Bales (Wellington High School) 13-14 (Dec 7-0)
  • Round 2 - Jayson West (Maize South High School) 30-5 won by fall over Blake Bales (Wellington High School) 13-14 (Fall 2:26)
  • Round 3 - Blake Bales (Wellington High School) 13-14 won by decision over Aidan Schulte (Wichita Heights High School) 3-12 (Dec 6-0)
  • Consolation Bracket - Blake Bales (Wellington High School) 13-14 won by decision over Seth Johnson (Andover High School) 7-14 (Dec 4-1)
  • 5th Place Match - Blake Bales (Wellington High School) 13-14 won by major decision over Angel Bird (Wichita Northwest) 5-9 (MD 9-0)

138

Kadin Heacock (11-10) placed 3rd and scored 18.00 team points.

  • Round 1 - Kadin Heacock (Wellington High School) 15-10 received a bye () (Bye)
  • Round 2 - Kadin Heacock (Wellington High School) 15-10 won by decision over Bryce Winsor (Pratt High School) 8-12 (Dec 4-1)
  • Round 4 - Kadin Heacock (Wellington High School) 15-10 won by fall over Josh Sparks (Andover High School) 4-14 (Fall 4:00)
  • Round 5 - Jason Wagoner (Wichita Northwest) 11-13 won by decision over Kadin Heacock (Wellington High School) 15-10 (Dec 4-1)
  • 3rd Place Match - Kadin Heacock (Wellington High School) 15-10 won by decision over Brayden Hestand (Olathe Northwest High School) 10-16 (Dec 11-9)

145

Andrew Wolf (12-10) placed 8th and scored 3.00 team points.

  • Round 1 - Andrew Wolf (Wellington High School) 13-14 won by fall over Jake Letowski (Maize South High School) 6-16 (Fall 1:55)
  • Round 3 - Connor Simpson (Edmond Memorial) 26-11 won by fall over Andrew Wolf (Wellington High School) 13-14 (Fall 2:55)
  • Quarterfinal - Aevodric Gilkey (Wichita Heights High School) 28-7 won by fall over Andrew Wolf (Wellington High School) 13-14 (Fall 2:58)
  • Cons. Round 1 - John Redmond (Olathe Northwest High School) 18-10 won by fall over Andrew Wolf (Wellington High School) 13-14 (Fall 1:27)
  • 7th Place Match - Ben Black (Rose Hill High School) 22-10 won by fall over Andrew Wolf (Wellington High School) 13-14 (Fall 0:59)

152

Nic Reyes (5-6) placed 9th and scored 2.00 team points.

  • Round 1 - Wyatt Voth (Andover High School) 18-13 won by fall over Nic Reyes (Wellington High School) 6-10 (Fall 0:53)
  • Round 3 - Alec McKernan (Olathe Northwest High School) 6-8 won by fall over Nic Reyes (Wellington High School) 6-10 (Fall 3:21)
  • Round 4 - Grant Scheer (Rose Hill High School) 28-2 won by fall over Nic Reyes (Wellington High School) 6-10 (Fall 2:33)
  • Round 5 - Wes Damron (Blue Valley High School) 16-15 won by fall over Nic Reyes (Wellington High School) 6-10 (Fall 2:43)
  • 9th Place Match - Nic Reyes (Wellington High School) 6-10 won by fall over Kaleo Schilling (Andover High School) 0-5 (Fall 1:58)

170

Kanden Young (15-9) placed 7th and scored 8.00 team points.

  • Round 2 - Kanden Young (Wellington High School) 18-11 won by fall over Brett Hackler (El Dorado High School) 0-4 (Fall 1:18)
  • Round 3 - Kanden Young (Wellington High School) 18-11 won by fall over Brandon Freeman (Blue Valley High School) 6-12 (Fall 1:57)
  • Quarterfinal - Rope Dorman (Concordia High School) 8-6 won by decision over Kanden Young (Wellington High School) 18-11 (Dec 6-3)
  • Cons. Round 1 - Caden Blankenship (Pratt High School) 19-11 won by fall over Kanden Young (Wellington High School) 18-11 (Fall 4:36)
  • 7th Place Match - Kanden Young (Wellington High School) 18-11 won by fall over Brandon Freeman (Blue Valley High School) 6-12 (Fall 0:54)

195

Ian Groom (27-4) placed 1st and scored 17.50 team points.

  • Round 1 - Ian Groom (Wellington High School) 27-4 received a bye () (Bye)
  • Round 2 - Ian Groom (Wellington High School) 27-4 won by tech fall over Lynauz Cox (Maize South High School) 16-16 (TF-1.5 5:52 (19-3))
  • Round 3 - Ian Groom (Wellington High School) 27-4 won by decision over Trevor Lister (Blue Valley High School) 14-13 (Dec 8-7)
  • Championship Bracket - Ian Groom (Wellington High School) 27-4 won in the ultimate tie breaker over Garrett Bridwell (Wichita Northwest) 16-9 (UTB 3-2)
  • 1st Place Match - Ian Groom (Wellington High School) 27-4 won by decision over Cody Marlette (Olathe Northwest High School) 21-8 (Dec 2-1)

220

Matt McComb (14-7) placed 3rd and scored 13.00 team points.

  • Round 1 - Matt McComb (Wellington High School) 17-9 won by fall over Brent Beaumont (Concordia High School) 17-13 (Fall 3:35)
  • Round 2 - Matt McComb (Wellington High School) 17-9 won by fall over Austin Records (Andover High School) 0-10 (Fall 3:46)
  • Round 3 - Josh Carter (Wichita Northwest) 13-9 won by major decision over Matt McComb (Wellington High School) 17-9 (MD 15-4)
  • Round 4 - Tyler Wilson (Andover High School) 25-8 won by major decision over Matt McComb (Wellington High School) 17-9 (MD 11-0)
  • Round 5 - Matt McComb (Wellington High School) 17-9 won by decision over Jose Salmon (Maize South High School) 13-14 (Dec 7-3)

TEAM SCORES
Edmond Memorial – 177.5
Olathe NW – 171.5
Concordia – 122.0
Wichita NW – 113.5
Blue Valley – 104.0
Rose Hill – 99.0
Andover – 86.0
Pratt – 67.0
Maize South – 64.0
Wichita Heights – 63.0
Wellington – 62.5
El Dorado – 49.5

NEXT WHS varsity action @ Rose Hill Invitational - this coming Friday and Saturday! GO BIG RED (JV will be at Wichita South on Saturday!)

/*/*/*/*/*/*/*/*/

The WMS 7/8 Grade Wrestlers were on the road Saturday as well at Valley Center, with some solid finishes in the 6 team invitational. Bringing home 1st place hardware were Mike Cullens (134 lbs), Parker Smith (148 lbs) and Hagen Wright (265 lbs) - Congratulations KNIGHTS!!

WMS Wrestlers

90 Laken Smith 1-1 / 2nd
95 Sonny Lipton 0-2 
100 Taylon Ellis 0-2
105 Caiden Hamilton 0-2
110 Anna Cullens 1-2 / 4th
127 Jakob Lira 0-2
134 Mike Cullens 3-0 / 1st
148 Parker Smith 3-0 / 1st

155 Jeff Berryman 1-1 / 2nd
180 Tim Blair 1-2 / 3rd
265 Hagen Wright 2-0 / 1st


OPEN WEIGHTS: 80, 85, 115, 120, 141, 165 and 215

TEAM FINISHES
Valley Center 1st
Newton 2nd
McPherson 3rd
Andover 4th
Wellington 5th
Salina 6th

Double Dual action with Augusta, Circle and WInfield on slate for Thursday @ Augusta 4:30pm!